Strona głównaSupernova

Image

Supernowa to termin określający kilka rodzajów kosmicznych eksplozji. Skąd taki tytuł filmu? Prawdopodobnie dlatego, że dochodzi w nim właśnie do eksplozji różnych emocji. Zapewnia je nam reżyser i scenarzysta Bartosz Kruhlik. Widz odczuwa niepokój już od pierwszych scen filmu. Można odnieść wrażenie, że wkrótce wydarzy się coś złego, groźnego dla bohaterów. Coś czemu tak czy inaczej nie uda się zapobiec. Na ekranie mamy spokojną wieś, gdzieś z dala od świata, drogę prowadzącą w nieznanym kierunku oraz przeżywającą kryzys rodzinę. Żona opuszcza dom, zabiera dzieci. Biegnący za nimi mąż nie chce się na to zgodzić. Dochodzi do kłótni i tragicznego zdarzenia zmieniającego losy nie tylko tej rodziny. Zdarzenia, które wywołuje wysyp różnych, niekontrolowanych emocji.

Image

Inspiracją do napisania scenariusza filmu „Supernova” było prawdziwe, tragiczne zdarzenie drogowe sprzed kilku lat. Ten "zwykły" wypadek, jakich zapewne wiele zdarzyło i zdarza się na drogach, to przepełniona realizmem katastrofa. Katastrofa w sensie fizycznym, ale i duchowym. Na miejsce wypadku zjawia się policja, dalsza rodzina, sąsiedzi. Sprawca wypadku to znany polityk z układami. Chce uniknąć odpowiedzialności. Pojawiający się na miejscu zdarzenia policjant, to osoba związana z ofiarami. Domaga się sprawiedliwości i angażuje osobiście w sprawę. Ów wypadek to jednak jedynie punkt wyjścia do opowieści, która konfrontuje ze sobą lokalną społeczność i przybysza z zewnątrz, ukazuje paradoksy i uwikłania związane z tak powstałą sytuacją.

Image

Właściwa eksplozja emocji dopiero nadejdzie i okaże się być kolejnym szokiem dla współuczestników zdarzenia, ale także dla samego widza. Mimo, że początkowo akcja obejmuje kilka osób, ich decyzje mają wpływ na decyzje i uczucia kolejnych uwikłanych w historię bohaterów. W filmie trudno odnaleźć głównego bohatera, lecz nie wydaje się być to istotne. Każda osoba wplątana chcąc nie chcąc w historię ma do odegrania swoją rolę. Mimo, że każdy z bohaterów mógłby mieć siłę, aby podjąć właściwą decyzję, która mogłaby ochronić przed przykrymi konsekwencjami jego i innych, to tego nie czyni. Przez to kolejne osoby, zmuszone są zareagować na sytuację, w której się znalazły. Historia przedstawiona jest w sposób bardzo realistyczny. Widz niemalże odczuwa jakby był na miejscu i posiadał możliwość uczestnictwa w zdarzeniach.

Image

Na doskonałym poziomie jest takżę gra aktorska, realizowana głównie przez aktorów teatralnych. Ich udział zwiększa wiarygodność i dramatyzm dzieła. Widać jak bohaterowie przeżywają sytuację. Czuć jak każdym z nich miotają emocje. Całość dopełnia profesjonalnie wykonany montaż. Dbałość o szczegóły, zarówno te wizualne, jak i emocjonalne wskazuje na wysoki kunszt twórców. Czy jest to film akcji? W pewnym sensie - zdecydowanie tak. Chociaż w filmie pada dosłownie jeden strzał z pistoletu. Nie jest zatem to film akcji o jakim moglibyśmy myśleć np. po obejrzeniu zwiastuna. Na ekranie mimo to dzieje się jednak sporo. Czy jest to film kryminalny? Na pewno mógłby być, i byłby na pewno świetny. Szczegółów z jakimi przedstawiana jest historia filmu jest wiele. Sposób zaznajamiania widza z historią również mógłby temu sprzyjać.

Image

Z pewnością jest to dramat psychologiczny. Ukazuje on całą gamę odczuć, przedstawiając całość w rzetelny sposób. Mamy tu mimowolnych bohaterów, postawionych w skrajnych sytuacjach. Obraz ukazuje z jednej strony siłę człowieka, a zarazem jego bezradność. Mamy też przekaz do widzów, którzy staną przed pytaniem o rolę przypadku i przeznaczenia w życiu każdego z nas. Historia mogłaby podążać w wielu kierunkach. Zakończenie jednak wskazuje co do przekazania mieli twórcy. Jest ono z pewnością nieszablonowe, dające wiele do myślenia. Być może takie eksplozje dzieją się codziennie obok nas, a my mimo tego ich nie dostrzegamy. Dopóki nie dotkną nas bezpośrednio. O filmie widz będzie pamiętał jeszcze długo po wyjściu z kina. Na 44 Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni reżyser filmu Bartosz Kruhlik otrzymał nagrodę za debiut reżyserski.

W kinach Supernovę można oglądać już od 22 listopada 2019 r.


Plakat filmowy

Counterliczniki